Ignacy Łukasiewicz Naftowa Niepodległość Fundacja Wolność

W  tę sobotę dzięki Fundacji Wolność i Demokracja poznaliśmy bliżej jednego z patronów tego roku, Ignacego Łukasiewicza. Zajęcia zdalne na temat rozwoju przemysłu naftowego w Polsce były częścią projektu dedykowanego ośrodkom polonijnym, stąd w lekcji uczestniczyły również szkoły z Niemiec i Ukrainy. Prowadzący, Łukasz Wrona i Sebastian Wacięga zabrali nas w mroczne zakątki najdalszej historii świata i ziem polskich pod zaborami.

Z rozświetlonej żywym ogniem prehistorii przenieśliśmy się do XIX wiecznych miast i kiełkującego w nich przemysłu, zapomnianych gazometrów i przerażających polowań na wieloryby, trafiając w końcu do Galicji i niepozornego laboratorium apteki Ignacego Łukasiewicza. To tu powstała lampa naftowa, zmieniając życie całych miast i każdej rodziny i tu narodził się przemysł naftowy!  Jak rozprzestrzeniało się światło na wielką skalę, czym się posługiwano, jakie trudności z tym się wiązały – tego wszystkiego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się z zaprezentowanych fragmentów filmów oraz dzięki wirtualnej wizycie w oryginalnym skansenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Poruszając się śladami wielkiego wynalazcy i przedsiębiorcy poznaliśmy też część dawnego krajobrazu ziem polskich oraz inne miejsca ważne dla Łukasiewicza, takie jak Lwów, gdzie w jednym ze szpitali po raz pierwszy zamówiono większą ilość tajemniczych lamp, ratując życie pilnie operowanym pacjentom.

Spotkanie zakończyło się niespodzianką, czyli wspólnym odśpiewaniem piosenki popularnej niegdyś w galicyjskich miastach ogarniętych gorączką „czarnego złota”. Dla tych, którzy chcieliby wycisnąć jeszcze więcej treści i przyjemności z fascynującego tematu odkryć Ignacego Łukasiewicza polecamy grę „OIL CITY”.

A Fundacji Wolność i Demokracja serdecznie dziękujemy za spory zastrzyk wiedzy na niedoceniany, chociaż bardzo aktualny temat. Będziemy pamiętać!